Know more. Grow more. Do more.

Konference s příběhem

25.01.2016

Před 5 lety se náš tým lektorů soft-skills vzájemně překvapil zjištěním, že nám něco chybí. Pravidelná inspirativní setkání. Tak jsme si řekli: A proč ne rovnou konference? Letos jsme se setkali již počtvrté, tentokrát na téma jednoho z našich workshopů Storytelling aneb řekněte to příběhem. Proč zrovna toto téma? Všimli jste si někdy, jak dlouho v nás opravdu silné příběhy rezonují? A že je řada lidí kolem nás, kteří mají své příběhy, ale nesdílejí je?

V listopadu jsem se setkala s basketbalovým trenérem Vlado Paunovičem ze Srbska. Zeptala jsem se, v čem vidí svůj trenérský úspěch. Jak to, že ho hráči tak soustředěně poslouchají a jak je motivuje před nebo během zápasů. „Je to jednoduché. Síla příběhu.“, odpověděl, jako by se jednalo o nejjednodušší dovednost profesionálních koučů. O svůj příběh se podělil i se mnou:

Když mi bylo 17, začali bombardovat Srbsko. Díval jsem se, jak kolem mne padají domy. Myslel jsem, že je po všem, že moje země zmizí ze světa. Pak jsem přišel do Česka. Byla to úplná náhoda, z města Kragujevac do Kyjova. Hledal jsem zpětně na mapě, kde to vlastně jsem. Ze začátku jsem ničemu nerozuměl. Pak jsem dostal nabídku – hrát zase basketbal. Během svého prvního zápasu jsem dal 40 bodů, ale vůbec jsem nevěděl, co mi ostatní říkají. Jestli mne chválí nebo kritizují. Během této doby jsem mnohokrát spadl na dno. Ale vždy jsem se vrátil zpět. Se zvednutou hlavou.

Musela jsem polknout. Než jsme se rozloučili, položil mi zajímavou otázku: „Proč si vlastně lidé v Česku pořád na něco stěžují?“ Nedokázala jsem mu v tu chvíli odpovědět. Podobných příběhů se v rámci naší konference sešlo 12. A jaký je ten Váš?

Autor:  Pavla Líčeníková, Director of Education Division


Novoroční konference Soft Skills