Know more. Grow more. Do more.

Eskymáčtina aneb jazyk , kde Vám slovník moc nepomůže

10.06.2015

Již Vás nudí angličtina, francouzština, ruština, čínština, španělština, arabština či němčina? Co takhle zkusit něco netradičního, například eskymáčtinu!

Eskymácké jazyky se vyznačují maximální úsporností. Myšlenku celé věty dokáže tento jazyk shrnout do jednoho slova. Například slovo

Tuntussuqatarniksaitengqiggtuq v překladu znamená: „Zatím ještě neřekl, že se chystá na lov sobů.“

Nejzvláštnější na eskymáčtině a konkrétně na tomto slovu však je, že žádná jeho část, kromě části „tuntu“, což v překladu znamená sob, nemůže samostatně existovat a dokonce ani samostatně nedává smysl. Každé slovo v eskymáčtině je tak vlastně originální, jelikož tvoří celou větu. Člověk si při její tvorbě nejprve musí rozmyslet, co chce říct, k čemuž mu stačí jedno až dvě základní slova (jako například „tuntu – sob“ v tomto případě). Celkový význam pak vytvoří použitím různých koncovek, které sice samostatně nedávají smysl, avšak při správním pořadí nám vytvoří potřebné slovo či celou větu.

Výuka eskymáckých jazyků je tak poměrně náročná. Jelikož je každé slovo vlastně originál, slovník při výuce moc nepomáhá. Ani délka slov nepomáhá, jelikož vyslovit, či si rovnou zapamatovat jednotlivá slova a všechny koncovky není úplně jednoduché.

Své si užijete i v případě překladů. Pokud máte přeložit český text do některého z eskymáckých jazyků a překlad je účtován dle normostran, moc si nevyděláte. Z několika českých slov totiž vytvoříte jedno dlouhé slovo v eskymáčtině, navíc zmizí čárky a mezery. Text o několika odstavcích se vám tak najednou pohodlně vejde na pár řádků. Výsledek sice vypadá, jako by ho tvořilo dítě náhodným mačkáním klávesnice, přesto se jedná o plnohodnotný text v eskymáckém jazyce.

Ačkoliv se může zdát, že jsou eskymácké jazyky prakticky nevyužitelné, není tomu tak. Jedná se o krásný jazyk se svými unikátními pravidly, které jsou sice náročnější na pochopení, ale když se Vám to podaří je použití eskymáčtiny relativně jednoduché. Pokud vás tak již unavují „klasické“ světové jazyky, můžete se vrhnout do studia právě eskymáčtiny.