Know more. Grow more. Do more.

Rozhovor s Renatou Vaculíkovou, tvůrkyní piktogramů na novém webu TLC

28.01.2015

Když se vymýšlely nové webové stránky TLC, bylo cílem je udělat tak, aby se v nich uživatel jednoduše orientoval a bez problémů je ovládal. Zároveň však měly být hravé a něčím zvláštní. Právě proto jsme se obrátili na Renatu Vaculíkovou s prosbou, zda by pro tyto potřeby nemohla vytvořit ilustrované symboly, které by výše zmíněné aspekty splnily. Výsledek je úžasný.

Kdo a proč přišel poprvé s nápadem vytvořit piktogramy?

S nápadem na vytvoření piktogramů přišla poprvé kolegyně Pavla Líčeníková. Kreslila jsem jí už dříve několik obrázků  k modelovým situacím pro soft skills školení. Protože ilustrace měly úspěch, oslovila mě znovu, když potřebovala symboly pro školící skripta.

Kde se inspiruješ při tvorbě piktogramů?                     

Při tvorbě piktogramů je inspirace různá. Hodně záleží na obsahu symbolu. Pokud mám vyjádřit konkrétní věc, je to jednodušší, stačí se rozhlédnout přímo v kanceláři. Naopak vystihnout a najít podobu pro abstraktní pojem trvá déle. Proces navrhování začíná skicami různých  variant  jednotlivých motivů. Jejich podobu pak konzultuji a upravuji tak, aby daný symbol co nejvíce odpovídal požadovanému vyjádření. Ale samozřejmě se stává, že lidé v jednom symbolu nachází různý obsah. 

Který piktogram bylo nejtěžší vymyslet a nakreslit?

Obecně složitější jsou určitě abstraktní symboly. Pokud jsem opravdu v úzkých, zadám si heslo na internetu a hledám inspiraci tady. Například výraz „Akreditované kurzy“  pro mě byl jasně spojený se symbolem razítka. Ale když si pojem zadáte do vyhledávače, zobrazí se Vám neskutečné věci. Teď si lámu hlavu s vyobrazením symbolu pro zážitkové kurzy. Musím přiznat, že je to pro mě oříšek. Tak se nechte překvapit, jaký bude výsledek.