Michaela Sukupová a Miroslava Luklová: "Díky pružnosti TLC nic není problém."

Společnost Wistron InfoComm (Czech), s.r.o. je součástí tchajwanské společnosti s celosvětovou působností. V jejím týmu pracují nejen Češi, ale také příslušníci řady zejména asijských národností. To klade na pracovníky zvýšené nároky jak v oblasti cizích jazyků, tak samotné komunikace. O vzdělávání vycházejícím z těchto potřeb poskytovaném agenturou TLC - Top Language Centre, s.r.o. jsme se bavili s Training Administrators Michaelou Sukupovou a Miroslavou Luklovou.

Kdy společnost Wistron vznikla a v jakém oboru podniká?
Naše společnost se specializuje na výrobu hardwaru a celosvětově zaměstnává asi 30 000 lidí. Původně byla součástí firmy Acer, z níž se odštěpila v roce 2001. Centrála sídlí ve městě Tchaj-pej na Tchaj-wanu, v roce 2007 pak bylo otevřeno české zastoupení. To je jedinou výrobní pobočkou Wistronu v Evropě – vyrábíme zde např. televize, servery, desktopy a monitory.

Jak byla zahájena spolupráce mezi Wistronem a agenturou TLC?
Spolupráce Wistronu s TLC začala poměrně brzo po založení české pobočky – v roce 2008, kdy došlo k prvnímu kontaktu mezi ředitelkou TLC Taťánou Nepustilovou a naší HR manažerkou Štěpánkou Janešovou. V roce 2010 byla spolupráce přerušena, ale už o rok později obnovena a úspěšně trvá dodnes.

Jaké vzdělávání TLC vašemu týmu poskytovalo v minulosti a poskytuje dnes?
V letech 2008–2010 šlo o poměrně rozsáhlý balík vzdělávání, který byl zčásti hrazen v rámci projektu Vzdělávejte se pro růst. Zahrnoval jak jazykové kurzy, tak školení soft skills. Jazykové vzdělávání obsahovalo především výuku angličtiny a čínštiny. Nechyběly ani kurzy češtiny pro cizince, neboť v našem týmu kromě Čechů najdete také Tchajwance, Filipínce, Číňany, Mongoly, Vietnamce, Slováky a Rusy. Vzdělávání v oblasti soft skills se pak týkalo např. komunikačních dovedností. Po obnovení spolupráce s TLC dnes pokračují především kurzy angličtiny.

Kolik pracovníků Wistronu už jazykové kurzy absolvovalo?
Z našich poboček ve Šlapanicích, Modřicích a Brně šlo už o stovky zaměstnanců – jen ve školním roce 2011/2012 prošlo výukou angličtiny na 150 osob. Češtinu pro cizince pak absolvovaly řádově desítky pracovníků.

Jaké je tematické zaměření kurzů angličtiny?
Kurzy jsou zaměřeny převážně na obecnou angličtinu – na konverzaci a gramatiku. Pouze v rámci projektu Vzdělávejte se pro růst se jednalo o technickou angličtinu.

"Účastníci školení interních lektorů byli s výkonem lektorů TLC velmi spokojeni."

Aktuálně několik zaměstnanců Wistronu absolvovalo také školení interních lektorů.
Čtyři vybraní manažeři se zúčastnili třídenního školení rozděleného na dva moduly: komunikační dovednosti a práci s programem Microsoft Excel. Následně tito vyškolení interní lektoři budou v uvedených oblastech školit další zaměstnance. Všichni účastníci byli se školením i výkonem lektorů TLC velmi spokojeni. Zaujala je např. zpětná vazba poskytovaná pomocí videa – málokdo se na sebe rád dívá, ale manažeři pochopili, že takto nejúčinněji poznají, v čem se potřebují zlepšit.

Objednávali jste u TLC také překlady?
Ano, šlo o překlady do angličtiny a z čínštiny. Konkrétně jsme potřebovali přeložit některé oficiální dokumenty – např. čestné prohlášení k autoškole apod. – a materiály pro mzdovou účtárnu. Vedoucí Translation Centre TLC Martin Smetana na naše požadavky vždy reaguje rychle a s kvalitním výsledkem, proto v případě potřeby překladů už automaticky kontaktujeme právě TLC.

"Nemáme důvod vypisovat žádné výběrové řízení, TLC je zkrátka osvědčená volba."

Jak jste spokojení s prací lektorů cizích jazyků?
Jejich přístup je profesionální. Výhodou je i to, že výuka probíhá v sídle Wistronu a lektoři k nám dojíždějí, takže naši zaměstnanci nemusejí nikam cestovat. Podobně je tomu i u rozřazování do skupin na začátku každého školního roku – lektoři TLC přijedou a se všemi přihlášenými studenty absolvují osobní pohovory. Na jejich základě podrobí zaměstnance testům a podle výsledků nám doporučí, do které skupiny dle obtížnosti koho zařadit. S lektory je spokojen jak náš HR tým, tak samotní účastníci kurzů. Nemáme tak důvod vypisovat žádné výběrové řízení, TLC je zkrátka osvědčená volba.

Cítíte u absolventů kurzů posun v jejich jazykových znalostech?
Podle závěrečného hodnocení kurzů se mnoho účastníků zlepšilo a posunulo kupředu. U některých nám lektoři pro příští rok doporučili i přeřazení o úroveň výše.

Jak hodnotíte celkovou úroveň práce týmu TLC?
Ve srovnání s jinými poskytovateli vzdělávání je TLC pohotovější a pružnější, což se nám už několikrát velmi hodilo. Potřebovali jsme např. změnit rozvrh z týdne na týden – a stačilo zavolat projektové manažerce TLC, která vše rychle vyřešila.
Také musíme říct, že pracovníci TLC jsou vždy milí a naše komunikace nikdy není zbytečně formální – díky tomu nic není problém a vše se dá vykomunikovat.
Přínosem pro nás jsou i informace, které nám vzdělávací agentura poskytuje – nejen o akcích, které sama pořádá, ale i o dění v Brně apod. Díky spolupráci s TLC tak získáváme větší rozhled a podněty pro rozvoj firmy i svůj vlastní. 

TLC homepage
11.11. …ty nejlepší nápady nevznikají při firemní poraděPojem „Lean Manufacturing“ je známý v řadě firem. Jak „štíhlé výroby“ dosáhnout? Je možné ovlivňovat plýtvání z jakékoliv pracovní pozice? Lze to aplikovat i na nevýrobní sektor či na osobní život?11.11. DOPORUČENO ZAMĚSTNAVATELIJako partner Klubu zaměstnavatelů jsme se zúčastnili všech regionálních udílení cen školám v rámci projektu „DOPORUČENO ZAMĚSTNAVATELI“. Tato soutěž hodnotí a oceňuje školy z hlediska připravenosti absolventů pro trh práce.11.11. Taťána Nepustilová se stala Podnikatelkou roku 2014Ředitelka TLC, Taťána Nepustilová se zúčastnila soutěže Ocenění českých podnikatelek, kde získala I. místo v kategorii malá společnost.
KONTAKT
TLC - Top Language Centre, s.r.o.

Pražákova 1008/69, 639 00 Brno
Tel.: 533 433 900
E-mail: info@tlc.cz

Provozní doba recepce
Po-Čt
7:00-19:00
7:00-18:00Užitečné odkazy
TLC INFO | WebMail  
Web pro lektory 
Web - překlady
ARCHIV NEWSLETTERŮ


Aplikace TLC pro klienty